fbpx
+48 733 710 608 info@sailskipper.pl

Chorwacja

tylko najpiękniejsze zakątki Dalmacji

24.04 – 1.05.2021 Trogir (nr 2021/17)
po drodze: Trogir, Split, Vis, Korcula, Hvar, Mljet, Biševo, Hvar, Šolta, Dubrovnik

Dubrovnik

Nie przypadkowo tutaj kończymy pierwszy i zaczynamy drugi etap naszego rejsu. Dubrovnik to uważane za najpiękniejsze miasto na świecie. Opinia głosi, że ci, którzy poszukują raju na ziemi, muszą przyjechać do Dubrovnika. Każdy Wasz krok w tym mieście – od studni Onufrego do dzwonnicy Miejskiej, wzdłuż gotycko-renesansowych gmachów pałaców Sponza, barokowego Kościoła św. Błażeja, Katedry Wniebowzięcia NMP i in., będzie przeżyciem samym w sobie.

Dalmacja

tutejsze miasta są piękne i ciekawe, turyści najchętniej odwiedzają Wyspy Dalmatyńskie. Z licznych wysp znajdujących się na terenie Dalmacji, na szczególną uwagę zasługuje górzysta wyspa Hvar.

Jej zróżnicowana linia brzegowa sprawia, pachnąca lawendą. Ta roślina jest tak popularna na wyspie, że Hvar często bywa określany mianem „lawendowej wyspy”. Przybywający na tę wyspę turyści mogą liczyć na dobrą pogodę, gdyż należy ona do jednych z najlepiej nasłonecznionych miejsc w Chorwacji.

Mljet

Pokryta lasami zachwyca swą spokojną atmosferą, a o większych miastach można tu zapomnieć. W tym wiejskim regionie można jednak znaleźć ciszę i spokój, tak ważne dla wielu turystów. Najbardziej znaną miejscowością na tej wyspie jest Sobra, natomiast największą atrakcję stanowi tu Park Narodowy Mljet.

Słoneczna i malownicza Dalmacja jest idealnym miejscem na rodzinne wczasy. Pełna niezwykłych atrakcji posiada swój niezwykły urok, któremu trudno się oprzeć. Historyczne miasta, piękne krajobrazy i radosna atmosfera tworzą tu wyjątkowy klimat. Na wysepce położonej na wielkim jeziorze znajduje się jeden z najbardziej znanych benedyktyńskich klasztorów z XII wieku.

Vis

Atutem tej wyspy Chorwacji jest naturalne piękno, bez rozbudowanej infrastruktury turystycznej, która nie miała kiedy powstać, ponieważ do 1989 r. stacjonowało tu jugosłowiańskie wojsko. W mieście Vis zachowało się sporo zabytków po antycznej osadzie Issa. Zachowały się tu resztki greckiego cmentarza i murów obronnych oraz rzymskich łaźni (I w. n.e.). Znacznie krótszy rodowód mają brytyjskie fortece (Georg, Wellington, Bentinck, Robertson), zbudowane na okolicznych wzgórzach podczas wojen napoleońskich (1811-1815).

Biševo

Błękitna jaskinia na wyspie Biševo to bez wątpienia największa atrakcja tej wyspy oraz jedna z większych atrakcji Dalmacji. Niezwykły, szmaragdowy kolor wody jest zasługą znajdującego się na dnie wejścia do groty piasku, który odbija promienie słoneczne. Ponieważ słońce odgrywa tutaj główną rolę, najlepszy moment na zwiedzanie jaskini to przedpołudnie. Na pewno odwiedzimy to miejsce. 🙂

Šolta

nieodkryta wyspa fig, oliwek i wielu niespodzianek. Niewielka i nieznana szerzej wysepka, przycupnięta przy północnych krańcach większego brata – a może siostry? – Brač. Zachwyca spokojem, nieco sennym charakterem i dziewiczą niemal przyrodą. Bujna roślinność, zagęszczenie uroczych, skalistych zatoczek, przejrzysta woda zachęcają do spędzenia tutaj czasu. Gaje oliwne, lasy piniowe, najlepszej jakości miód, małe winnice produkujące rewelacyjne czerwone i różowe wino tworzą dodatkowe atuty wyspy.

Brač

Wyspa jest kojarzona z kamieniem budowlanym zwanym Brač,  używanym do budowy licznych słynnych budowli na całym świecie, oprócz tego jest znana z wielu atrakcyjnych miejsc turystycznych. Jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych jest Bol, miasto które zostało uznane za zwycięzcę wśród chorwackiej turystyki. Bol jest najstarszą miejscowością na wybrzeżu wyspy.

Korčula

Korčula średniowieczne miasto (nazywane małym Dubrownikiem) zbudowane z białego kamienia, otoczone potężnymi XIVw murami i basztami, a układ wąskich uliczek przypomina rybi szkielet. Budowniczowie tak zbudowali miasto by miały do niego dostęp ciepłe wiatry, a nie docierały zimne. Starówka jest pełna starych kamienic, pałaców i kościołów. Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra św. Marka na ścianach której wiszą obrazy światowej sławy artystów, a jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc na wyspie jest muzeum Marco Polo. Podobno tutaj w 1254 roku urodził się wielki podróżnik Marco Polo, a do dzisiejszych czasów przetrwał jego dom.

Split

Korcula

Przebieg rejsu

24.04 – 1.05.2021 Trogir (nr 2021/17)
po drodze: Split, Vis, Korcula, Hvar, Mljet, Biševo, Hvar, Šolta, Dubrovnik
220Mm, ok. 40h samej żeglugi

Na jachcie mustrujemy się (meldujemy) w sobotę od godz. 1700, jeśli przyjedziesz później – to nic się nie stanie, byleby dotrzeć do 8:00 rano w niedzielę – wówczas oddajemy cumy i płyniemy przed siebie 🙂 W sobotę też robimy zakupy, prowiant, na cały rejs tj. wszystkie suche produkty, wodę pitną oraz składniki na 3 obiady, resztę dokupimy po drodze lub skorzystamy z lokalnego bogactwa kulinarnego 🙂 Wracamy do portu już w piętek po południu (ok.1700) i tam zostajemy do rana, w sobotę do godz. 9:00 powinniśmy opuścić jacht.

W założeniu to nieśpieszny rejs ale nie będzie nudy… w planie mamy dużo wysp, a każdą trzeba podeptać trochę albo poubijać plaże i zmącić wodę podczas kąpieli 😉 . Mamy do zrobienia ok. 220Mm ale bogactwo niesamowitych miejsc i ich uroda nie będzie pomagać już od samego początku: Trogir, przyjedźcie tam wcześniej żeby się tam poszwędać. Jeszcze w sobotę zaprowiantujemy jacht, a w niedzielę rano popłyniemy na południe. Odwiedzimy zieloną Mljet z jej niesamowicie pachnącymi lasami piniowymi i słynnymi smakołykami. Nie będzie łatwo przepłynąć nie zatrzymując się we wszystkich tych epickich miejscach. Korcula i Vis gdzie warto wdrapać się na szczyty gór, choćby samochodem i pozwiedzać tą jeszcze niedawno niedostępną wyspę i nieskażone turystycznie krajobrazy. Zawiniemy do uroczych zatoczek otoczonych klifami, a na dokładkę popłyniemy na Bisevo żeby tam wpłynąć do błękitnej groty – ta robi na każdym wrażenie. Stamtąd przeskoczymy na Hvar, później może na Brac i Solte lub do Splitu..

W planie jest dużo czasu na zwiedzanie i/lub treking, kąpiele i nurkowanie oraz dużo czasu na odpoczynek i eksplorację tej najpiękniejszej części Dalmacji. 

Rejs zakończymy w piątek ok. godz. 17:00 w Trogirze gdzie zostaniemy do rana i przed godz. 0900 opuścimy jacht.

Doświadczenie żeglarskie nie jest wymagane, a jeśli chcesz to możesz się uczyć i zdobywać praktykę. Dla chętnych będzie to rejs stażowy – morski potwierdzony oficjalną opinią PZŻ.

UWAGA
Kapitan w oparciu o swoją subiektywną ocenę możliwości załogi i jej stanu może dokonać zmiany trasy i/lub opóźnić wyjście z portu jeśli warunki atmosferyczne na to nie pozwolą.

Koszt

cena za 1 osobę:
miejsce w dwuosobowej kabinie: 320€ lub 1480zł
w związku z tym iż do rejsu niespełna 3tyg. – w jednej racie niezwłocznie po otrzymaniu potwierdzenia rezerwacji miejsca (link do rezerwacji poniżej).

inne:
+ składka burtowa (w tym Twoje wyżywienie): 50€ + 500 HRK
(do rozliczenia po rejsie)
+ kaucja zwrotna: 50€
+ kieszonkowe

kajuty:
zakwaterowanie w dwuosobowych kajutach
wybór kajuty wg zasady, kto rezerwuje pierwszy ten pierwszy wybiera.

Rezerwacja

rezerwacji możesz dokonać poprzez wypełnienie i wysłanie formularza znajdującego się tutaj:

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

po wypełnieniu online i przesłaniu go do nas potwierdzimy Ci dostępność miejsca oraz prześlemy dane do przelewu zaliczki, na wpłatę lub potwierdzenie wpłaty zaliczki czekamy 2 dni – tyle trwa Twoja rezerwacja. Po tym czasie nie gwarantujemy dostępności miejsca – zadzwoń lub spytaj czy jest dla Ciebie jeszcze miejsce aby dokonać ponownej rezerwacji. 🙂

Inne

załoga: 10 osób

UWAGA
Kapitan zawsze bierze pod uwagę preferencje załogi co do przebiegu trasy, jednakże, ze względu na prognozowaną pogodę oraz zważywszy na subiektywną ocenę umiejętności załogi i jej stan – dbając o jej bezpieczeństwo, kapitan może podjąć decyzję o zmianie zarówno trasy rejsu jak i portów początkowego i końcowego w przypadku bardzo złych warunków pogodowych.

Transfery

Własny samochód – jak to najczęściej do Chorwacji,
jeśli więc zdecydujesz się na jazdę samochodem to na pewno będą chętni na współdzielenie kosztów, skoordynujemy to 🙂

Dojazd

Wspólnie busem (ilość miejsc ograniczona) z KRK (~300zł/osoba) lub własnym samochodem w obydwie strony, tranzyt przez wszystkie kraje po drodze jest możliwy. Wyjazd 23.04 wieczorem, powrót 1.05 wieczorem.

Jak teraz w Chorwacji?
– na pewno dużo cieplej niż w Polsce.
Poza tym stan postapokaliptyczny …czyli maski w urzędach, kelnerzy (to chyba nawet mi się podoba), knajpy otwarte tylko do północy i zakaz organizowanie wesel.. chyba damy radę 😃
  
COVID
WJAZD
bez kwarantanny i bez testu lub z testem antygenowym:
– bez testu jeśli byłeś szczepiony lub
– bez testu jeśli jesteś ozdrowieńcem lub
– z negatywnym testem wykonanym 48h przed przyjazdem do PL lub po powrocie w PL antygenowy (ten tańszy)
POWRÓT do PL:
bez kwarantanny:
– zaszczepieni
– ozdrowieńcy
– test wykonany w CH lub po przyjeździe do PL w ciągu 48h, może być antygenowy (tani)

Organizacja na rejsie

załogę dzieli​my​ na wachty, które pełnią swoje obowiązki rotacyjnie: kambuz (kuchnia) zmiana raz dziennie, nawigacja (sterowanie ale również pełni rolę wachty kotwicznej i trapowej) zmiana w zależności od stanu załogi co 3-4h. Wachty wyznacza kapitan pierwszego dnia rejsu. Szczególnie wachta nawigacyjna jest pod okiem oficera lub kapitana bo .. bezpieczeństwo przede wszystkim, jeśli pływamy w nocy zakładamy kamizelki asekuracyjne/ratunkowe, szelki i przypinamy się – tak samo w dzień jak mocno wieje (pow. 4B). Wszyscy przechodzimy szkolenie pierwszego dnia z podstawowych zasad korzystania z jachtu​, a​ chętnych uczymy też umiejętności żeglowania.

​Bezwzględnie (!) nie używamy alkoholu podczas pływania i nie rozmawiamy o polityce, sprawach światopoglądowych i COVIDzie 🙂

co zabrać na rejs i podstawy etykiety jachtowej:
znajdziesz pod tym linkiem

składka burtowa
oprócz kosztu rejsu​ załoga składa się na koszty wspólne które przeznaczamy na: żywność ​(​żywimy się z założenia na jachcie, jest pełna kuchnia lodówka itd… ale oczywiście nie jest to obligatoryjne, restauracje też są …niemal wszędzie, pomogę w ustaleniu jadłospisu i samym gotowaniu 😉 – jeśli ktoś nie wierzy w swoje siły w tym względzie), opłaty portowe, paliwo do jachtu, ubezpieczenie, ubezpieczenie jachtu, sprzątanie po rejsie, zezwolenie na żeglugę (transit-log), jeśli zdecydujemy to i silnik do pontonu – sam ponton z wiosłami jest w cenie czarteru​.

z kasy jachtowej opłacamy:
wyżywienie
ubezpieczenie kaucji (dzięki czemu kaucja jest dużo mniejsza)
opłaty portowe
paliwo
silnik zaburtowy
końcowe sprzątanie
inne koszty wspólne o których zdecyduje załoga

kaucja
dotyczy ew. uszkodzeń jachtu, zakładamy że jeśli ktoś utopi np. bosak albo zniszczy się coś na jachcie, to koszt takiej usterki jest kosztem wspólnym i po potrąceniu przez armatora równowartości szkody – resztę zwróconą dzielimy równo)

inne

  • ubezpieczenie: indywidualnie lub mogę w tym pomóc (uwaga nie wszystkie ubezpieczenia zawierają w sobie koszty ew. ratownictwa) koszt ok. 70zł za tydzień
  • zostanie wyznaczona osoba która będzie trzymała i rozlicza kasę wspólną
  • jeśli ktoś jest wegetarianinem lub jest na coś uczulony, proszę o zgłoszenie tego
  • ​prysznic bierzemy w porcie, jeśli będzie taka konieczność to łazienki z prysznicem i ciepłą wodą jest na jachcie (staramy się nie używać, bo oszczędzamy wodę podczas rejsu)​

Jeanneau Sun Odyssey 519

(prod. 2018)

Jeanneau

Sun Odyssey 519

 

Specification:

Double cabins 5
Single cabin 1

Max capacity 12 (10+2)

Toilets 3

Lenght 15,75 m

Beam 4,69 m

Draft 2,28m

Weight 13,90t

Diesel tank 240l

Water tank 615l

Gps + Autopilot + Chart

Plotter + Radar

Bowthruster

Furling main and genua

Bimini

Sprayhood

Cockpit table

Cockpit shower

Electric anchor winche

Battery charger

Radio CD

Fiber glass deck (no teak)

skontaktuj się z nami

zadzwoń: +48 733 710 608
lub napisz: sailskipperpl@gmail.com

Loading...

Subskrybuj

aby jako pierwszy otrzymywać informacje o naszych nowych oferach i promocjach.

Obiecujemy że nie będziemy cię niepokoić częściej niż raz na tydzień!

Dziękujemy za subskrypcję!