fbpx
+48 733 710 608 info@sailskipper.pl

Wyspy Kanaryjskie

2017.12.9-16 (rejs nr 2017/50WK)

Rejs nowym, luksusowym, przestronnym jachtem, ogromna przestrzeń i dużo większa stabilność niż mniejszych jednostek – to pływający apartament dla max. 12 osób (5 dwuosobowych kajut, 3 łązienki, z prysznicem i ciepłą wodą​,​ dodatkowo dwuosobowa rozkładana koja w mesie). Nasz rejs będzie odbywał się w 10 osobowym składzie.

Archipelag Wysp Kanaryskich (Wysp Szczęśliwych)

Na całym archipelagu panuje specyficzny klimat subtropikalny. Dzięki wpływowi oceanu występują stosunkowo niewielkie wahania temperatur utrzymujących się przez cały rok w okolicach 20-30°C. Brak jest wyraźnie zaznaczających się pór roku. Deszcze są rzadkie, a ich występowanie nieregularne, różniące się pomiędzy wyspami, jak również w obrębie samych wysp. Roczna suma opadów jest o połowę niższa niż w Polsce, a do ciekawostek należy zaliczyć fakt, iż w niektórych miejscach (La Palma) w ogólne nie występują burze. Wahania temperatury wody w oceanie są nieznaczne i utrzymują się w granicach 18-22°C, za co odpowiedzialne są dwa występujące w okolicy prądy morskie: Golfstrom i Kanaryjski.

Oprócz pięknych krajobrazów, różnorodnej flory i fauny oraz malowniczych zatok z kamienistymi plażami na wyspie jest bardzo rozwinięty przemysł turystyczny z licznymi atrakcjami. Parki rozrywki, piaszczyste, sztuczne plaże, liczne oferty wycieczek i sportów wodnych sprawiają, że niektórzy przyjeżdżają na tę wyspę regularnie przez wiele lat i ciągle odkrywają coś nowego.

Gran Canaria, trzecia co do wielkości i druga pod względem liczby mieszkańców wyspa całego archipelagu, również nazywana jest kontynentem w miniaturze. Miano to zawdzięcza zróżnicowanemu klimatowi, różnorodności geograficznej oraz bogatych faunie i florze. Stolica wyspy – Las Palmas de Gran Canaria, jest również stolicą drugiej, wschodniej prowincji archipelagu. To ciekawe miasto z licznymi zabytkami sięgającymi czasów podboju wyspy, jest również uczęszczanym ośrodkiem yachtingu i znanym przystankiem dla płynących z Europy na Karaiby. W mieście warto zobaczyć zabytkową dzielnicę La Vegueta, w tym plac św. Anny i stojącą przy nim monumentalną katedrę. Ci, którzy lubią muzea mogą wejść do tego poświęconego Krzysztofowi Kolumbowi lub do Muzeum Kanaryjskiego.

La Palma, La Gomera i El Hierro wraz z Teneryfą tworzą prowincję Santa Cruz de Tenerife. Choć nieco mniej znane, nie są wcale mniej atrakcyjne. Ci, którzy cenią piękne krajobrazy, ciche miasteczka i spokojne plaże docenią je zapewne nawet bardziej. La Gomera i La Palma jako oazy spokoju, mogłaby stanowić przeciwieństwo Teneryfy. Obie uwodzą krajobrazem i specyficzną przyrodą: pierwsza tropikalnym lasem, przypominającym wietnamską dżunglę, druga wulkanicznymi krajobrazami i nieco surową stromizną skał, ze spływającymi z nich wodospadami potoków. Obie są nieporównywalnie bardziej zielone od pozostałych wschodnich wysp. Z kolei El Hierro, nietknięte jeszcze przysłowiową stopą turysty może być przykładem prawdziwego raju na końcu świata. Nie tylko ze względu na przeważające w tym rejonie wiatry północno wschodnie utrudniające wydostanie się z wyspy, lecz również dlatego, iż w czasach przed kolumbijskich był to dla Europejczyków zachodni skraj poznanego świata. Przyjacielscy mieszkańcy wiodą tam spokojne życie na skraju oceanu, nie niepokojeni przez problemy typowe dla szybkiego, wielkomiejskiego życia.

Przebieg rejsu

Podczas tego rejsu popłyniemy z portu w Las Palmas de Gran Canaria, prawdopodobna trasa rejsu (o czym zdecyduje ostatecznie prognoza) obejmie wyspy:
Wyjątkową Lanzarote powstałej z ognia przed milionami lat, majestatyczna wyspa Oceanu Atlantyckiego z zachwycającą egzotyczną urodą wulkanicznych krajobrazów, kolorami nieba, zalanymi słońcem plażami, intensywnym błękitem wody i urokliwymi miasteczkami.
Furaventura z niekończącymi się jej plażami z białym piaskiem. Atlantyk lśni tam turkusem i nasyconą pełną paletą barw.
La Graciosa to jedyna wyspa w UE, na której nie ma dróg asfaltowych. Malutka wyspa gdzie czas płynie wolniej, zupełnie inna niż wszystkie inne z całego archipelagu Wysp Szczęsliwych.

Warto zastanowić się czy nie zostać 1-2 dni dłużej przed lub po rejsie, wynająć samochód i pozwiedzać wyspę Gran Canarie. Wynajem samochodu nie jest drogi (ok. 30€), noclegi na bookingu w tym czasie też nie powalają cenowo – pokój w hostelu dla 3 osób to ok 30€.

lub:

termin rejsu
9-16.12.2017
Pasito Blanco de Gran Canaria – Lanzarote – Fuerteventura – La Graciosa

długość rejsu:
ok. 250Mm / 7dni (ok. 40Mm / dzień)
łącznie ok. 70h żeglugi

charakter rejsu:
turystyczno-szkoleniowy, bez narażania się zbytnio na akceleracje i duże fale, w planie długie przejścia i zależnie od oczekiwań załogi nocne pływanie, dużo okazji do zwiedzania i trekingu, kąpiele, w planie całodniowe postoje w ciekawych miejscach i nocowanie na kotwicy. Kambuz podaje m.in. potrawy kuchni lokalnej 🙂

UWAGA
Kapitan zawsze bierze pod uwagę preferencje załogi co do przebiegu trasy, jednakże, ze względu na prognozowaną pogodę oraz na subiektywną ocenę umiejętności załogi i jej stan, kapitan może podjąć decyzję o zmianie zarówno trasy rejsu jak i miejsc postojów.

Organizacja na rejsie

załogę dzieli​my​ na wachty, które pełnią swoje obowiązki rotacyjnie: kambuz (kuchnia) zmiana raz dziennie, nawigacja (sterowanie ale również pełni rolę wachty kotwicznej i trapowej) zmiana w zależności od stanu załogi co 3-4h. Wachty wyznacza kapitan pierwszego dnia rejsu. Szczególnie wachta nawigacyjna jest pod okiem oficera lub kapitana bo .. bezpieczeństwo przede wszystkim, jeśli pływamy w nocy zakładamy kamizelki asekuracyjne/ratunkowe, szelki i przypinamy się – tak samo w dzień jak mocno wieje (pow. 4B). Wszyscy przechodzimy szkolenie pierwszego dnia z podstawowych zasad korzystania z jachtu​, a​ chętnych uczymy też umiejętności żeglowania.

​Bezwzględnie (!) nie używamy alkoholu poza portami i nie rozmawiamy o polityce 🙂

co zabrać na rejs i podstawy etykiety jachtowej
otrzymasz w wiadomości potwierdzającej rezerwacje i wpłatę

składka burtowa
oprócz kosztu rejsu​ załoga składa się na koszty wspólne które przeznaczamy na: żywność ​(​żywimy się z założenia na jachcie, jest pełna kuchnia lodówka itd… ale oczywiście nie jest to obligatoryjne, restauracje też są …niemal wszędzie, pomogę w ustaleniu jadłospisu i samym gotowaniu 😉 – jeśli ktoś nie wierzy w swoje siły w tym względzie), opłaty portowe, paliwo do jachtu, ubezpieczenie kaucji, sprzątanie po rejsie, jeśli zdecydujemy to i silnik do pontonu – sam ponton z wiosłami jest w cenie czarteru​.

kaucja
dotyczy ew. uszkodzeń jachtu, zakładamy że jeśli ktoś utopi np. bosak albo zniszczy się coś na jachcie, to koszt takiej usterki jest kosztem wspólnym i po potrąceniu przez armatora równowartości szkody – resztę zwróconą dzielimy równo)

inne

  • ubezpieczenie: indywidualnie lub mogę w tym pomóc (uwaga nie wszystkie ubezpieczenia zawierają w sobie koszty ew. ratownictwa) koszt ok. 40zł za tydzień (wyłącznie klauzuli „alkoholu” +10zł)
  • zostanie wyznaczona osoba która będzie trzymała i rozlicza kasę wspólną
  • jeśli ktoś jest wegetarianinem lub jest na coś uczulony, proszę o zgłoszenie tego
  • ​prysznic bierzemy w porcie, jeśli będzie taka konieczność to łazienka z prysznicem i ciepłą wodą jest na jachcie (staramy się nie używać, bo oszczędzamy wodę podczas rejsu)​
  • jeśli jadą pary, zajmują dwuosobową kajutę (ale nie muszą 🙂 ), jeśli pojedyncze osoby to dzielimy kajuty na męskie i żeńskie

Koszt

cena last minute: 350€ / 1 miejsce w kabinie dwuosobowej
kaucja zwrotna: 50€
składka burtowa: 100€

Transfery

samolotem do Las Palmas [LPA]:
z Modlina sobota-sobota (bezpośrednio ok​ 1000zł w dwie strony, ok. 600zł z przesiadką)
z Krakowa start: piątek, powrót: poniedziałek (bezpośrednio ok​ ​600zł w dwie strony)
z Berlina różnie sobota, piątek, poniedziałek…. (bezpośrednio cena ok. 500zł w dwie strony)

można też polecieć na dowolną inna wyspę (Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote) a lokalnymi liniami lotniczymi między wyspami za ok. 100zł

​dojazd do portu z lotniska: taxi (np. taka 7 osobowa)​ ok 30€ (1€/km)
lub autobus (linia nr.1 do portu Pasito Blanco​) bilet 2€.
podpowiedź: wart​o​ może zastanowić się czy nie zostać 1-2 dni dłużej przed lub po rejsie, wynająć samochód i pozwiedzać Gran Canarie.. samochody tanie, noclegi na bookingu w tym czasie też nie powalają cenowo – jedna osoba już od 60zł, w pokojach większych wychodzi taniej)

z Warszwy – Modlina
(sobota-sobota)

z Krakowa
(piątek-poniedziałek)

Jednostka

Dufour 500 GL

(prod. 2015)

Dufour 500 GL

[2015r]

Specification:

5 double cabins
Max Capacity 12 pax (10+2)
Toilets 3
LOA: 49.54′ / 15.10m
LWL: 44.85′ / 13.67m
Beam: 15.75′ / 4.80m
Draft: 7.55′ / 2.30m
Weight 15,24t
Diesel tank 400l
Water tank 690l
Gps + plotter
Autopilot
Radio + CD
Furling main and genua
Bimini
Sprayhood
Cockpit table
Cockpit shower
Electric anchor winche
Battery charger
Bowthruster
Radar
Heating

skontaktuj się z nami

zadzwoń: +48 733 710 608
lub napisz: sailskipperpl@gmail.com

Loading...

Subskrybuj

aby jako pierwszy otrzymywać informacje o naszych nowych oferach i promocjach.

Obiecujemy że nie będziemy cię niepokoić częściej niż raz na tydzień!

Dziękujemy za subskrypcję!