fbpx
+48 733 710 608 info@sailskipper.pl

Malta > Sycylia

Malta, Sycylia, Wyspy Egadzkie

tylko jeden rejs one-way: 16-23.06.2018
(z opcją wcześniejszego zaokrętowania 13.06.2018)

Malta, położona między Sycylią i Afryką Północną, spełnia idealnie wszystkie oczekiwania podróżników. Przepiękna słoneczna pogoda, przejrzyste morze, poprzecinane rozpadlinami wybrzeża, okazałe budowle historyczne, gościnność tutejszych mieszkańców.  O Malcie mówi się, że jest to ogromne muzeum pod otwartym niebem. Relikty sprzed tysięcy lat odnajdywane są znacznie łatwiej niż to by się mogło wydawać. Z historią tej wyspy związani są Fenicjanie, św. Pawła, zakon Joannitów, Królestwo Brytyjskie.

Ale Malta to również cel podróży zapaleńców nurkowania. Wiele osób uważa, że wokół tej wyspy panują najlepsze warunki do nurkowania w całym basenie Morza Śródziemnego. Temperatura wody zapewnia komfort pływania a wyjątkowa przejrzystość pozwala dokładnie przyglądać się życiu podwodnego świata.

La Valetta to historyczne miasto było niegdyś siedzibą Zakonu Rycerzy Maltańskich. Po dziś dzień zachowały się stare mury miejskie oraz imponująca katedra Świętego Jana. Swoje piękno La Valetta zawdzięcza tez położeniu przy jednym z największych, naturalnych portów świata. Panuje tu iście śródziemnomorska atmosfera. Wyspa kusi do zwiedzania wspaniałych zamków i starych, średniowiecznych miast.

…a szóstego dnia Bóg
zakończył swe dzieło i rad,
iż udało mu się ono tak pięknie,
wziął je w obie ręce i pocałował.
To miejsce właśnie, co ustami dotknął,
to Sycylia…

(Renzino Barbera, cyt. z La Rivista)

Wszystkie inne słowa jakoś ciężko oddają piękno Sycylii…  Niekończące się pola winorośli i drzew oliwnych, piękny horyzont, zapierająca dech w piersiach przyroda – to wszystko znajdziecie na Sycylii. Dołącz do jednej z naszych wypraw dedykowanych sycylijskim krajobrazom. Piękno jej pól, upraw i wsi, poznając najlepsze sezonowe przysmaki i zmieniającą się przyrodę. Odwiedzimy kilka charakterystycznych punktów na mapie Sycylii, ale opcji jest nieskończenie wiele!

Kilka obowiązkowych punktów na naszej trasie:

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Sycylii, klejnot, którego wszyscy Sycylijczykom zazdroszczą – Scala dei Turchi („schody Turków”), kliff aktywny (czyli aktualnie położony w strefie działania fal i stale przez nie niszczony), zbudowany z białej skały marglowej wystającej ponad taflę morza. Jego zbocza, warstwowo pochylające się ku morzu, dają sugestywny efekt, zaakcentowany poprzez mocne kontrasty kolorystyczne: niebieskości morza i nieba oraz oślepiająca biel skały.
Według legendy, w trakcie najazdów mauretańskich, które miały miejsce w 1500 roku, Maurowie (nazwani omyłkowo Turkami) wylądowali na terenach dzisiejszego regionu Realmonte wspinając się po warstwach – „schodach” klifu.

O archaicznym pochodzeniu Sciacca świadczy sama nazwa. Pierwotnie była nazywana Xacca. Miasto doświadczyło wielu dominacji, począwszy od greckiej przez kartagińską i rzymską po arabską, które pozostawiły w mieście swoje odbicie, dzięki którym możemy je porównać do otwartej książki z historii, w której na kolejnych kartkach…… kościoły, pałace, zamki, zabytkowe budynki i place opowiadają swoją opowieść. Do chwili obecnej w mieście widoczne są stare mury obronne i trzy główne bramy – Porta San Salvatore , najstarsza, przez którą wchodziło się do starego miasta, zachowana praktycznie w całości Porta San Calogero z XVI w. oraz najmłodsza z nich Porta Palermo z XVIII w. Na uwagę zasługują również kościoły, takie jak: Chiesa di Santa Maria del Soccorso z XII w., Chiesa di Santa Maria dell’Itria wraz ze swoim klasztorem, Chiesa di San Domenico, Chiesta di Santa Margherita z XIV w. i wiele innych, , ale tak samo bogatych historycznie.

Dla miłośników orientu nie lada atrakcją będzie Mazarda del Vallo, czyli pierwsze miasto na wyspie jakie zostało zajęte przez Arabów i ostatnie przez nich opuszczone. Ma bardzo afrykański charakter i przepiękne wybrzeże z licznymi palmami oraz wiele zabytków z różnych epok historycznych, słynie również z rybołóstwa i targów rybnych.
Marsala
Marsala położona jest w najbardziej na zachód wysuniętej częścią wyspy, na ruinach starożytnej osady. Wpływy afrykańskie widoczne są zarówno w przyrodzie, jak i miejscowej ludności. Marsala słynie ze znakomitego wina deserowego o takiej samej nazwie, a także licznych zabytków, malowniczych wiatraków, piaszczystych plaż. Tutaj można również zobaczyć w jaki sposób odzyskuje się sól z morskiej wody a także jedyny zachowany okręt kartagiński w Museo Baglio Anselmi.
Jeśli komuś jeszcze mało antycznych zabytków koniecznie niech uda się do założonej w VIII w. p.n.e kartagińskiej osady (jedynej zachowanej na Sycylii) na wyspie Mozia (14 km na południe od Trapanii). Zobaczyć tutaj można ruiny portu fenickiego, który został zburzony przez Rzymian i liczne pozostałości po kartagińskiej osadzie.
Kolejnym miastem, które warto zwiedzić jest przepięknie położone na wąskim przypominającym sierp przylądku, czyli Trapani. Słynie ono z wielu wspaniałych zabytków: sięgającego XIV wieku Sanktuarium dell’Annunziata z barokową dzwonnicą oraz renesansową kaplicą dei Marinai, średniowiecznych i renesansowych kościółków, XVII wiecznej katedry, Fontanny di Tritone. Z Trapani ciągnie się również 30km szlak solny (aż do Marsali), który wiedzie wzdłuż białych salin upstrzonych malowniczymi wiatrakami (na szlaku w Nubia znajduje się ciekawe Muzeum Soli oraz młyn niedaleko Mozii). Z Trapani kursują promy oferujące rejsy wzdłuż wybrzeży Sycylii.
Kolejnym miejscem, który po prostu trzeba odwiedzić jest rezerwat Zingaro, najstarszy rezerwat na wyspie (Riserva Naturale dello Zingar, rozciąga się wzdłuż wybrzeża od Scopello do San Vito lo Capo). Turyści (a także miejscowi w weekendy) przybywają tutaj głównie ze względu na wspaniałe piaszczyste plaże ale też na liczne szlaki (piesze i konne), które pozwalają uciec przed tłumami i zgiełkiem, by odpocząć na łonie natury. To zupełnie niesamowite miejsce, które bogate jest w roślinność ale też liczne zwierzęta, zwłaszcza ptactwo i przepiękne krajobrazy: plaże, surowe wybrzeża, jaskinie, skały, gęsta roślinność i pozostałości po dawnych kamiennych zakładach przerobu tuńczyków.

Kryjówka gwiazd

83-kilometrowa Pantelleria (antyczna Cossyra) to obok Lampedusy najdalej wysunięty na południe przyczółek Italii. Niewielka kropka postawiona na końcu zdania o obecności Włoch w tej części Europy. Kraina zabawnie brzmiących nazw z arabskim rodowodem: TikiRiki, Ciakkiciuka, Suvaki, Scieveki… Leży na szerokości geograficznej Tunisu. Pantelleria wydaje się być schowana na uboczu świata. Ani typowo włoska, ani wyraźnie arabska – taka „panteskańska”. Oryginalna i pociągająca swoją całkowicie bezpretensjonalną, naturalną, nieco surową urodą. Jej walory docenił jako jeden z pierwszych wielkich celebrytów, mistrz Giorgio Armani, który w latach 70. zainwestował w posiadłość, imponującą rozmiarami i zachwycającą swoją malowniczą lokalizacją na nadmorskim klifie. Sam dom z przyległościami zniknął już dawno w gąszczu potężnych palm, którymi obsadzono ogród, zatem wścibskim oczom trudno dojrzeć choćby skrawek z prywatnego życia projektanta. A z pewnością byłoby co oglądać, bo gośćmi w orientalnym patio Armaniego bywają i Sting, i Madonna, i Gerard Depardieu. Zresztą ten ostatni także zdecydował się na swój wakacyjny adres w okolicy. Armani jest honorowym obywatelem wyspy i stali jej mieszkańcy mówią o nim jak o dobrym, starym sąsiedzie. Podobno czasami można go spotkać, gdy incognito przemierza kręte drogi Pantellerii citroenem „cytryną” lub sączy Aperol Spritz w portowej knajpce Aurora czy w U Trattu, w maleńkiej wsi Rekahle. Zwykłym śmiertelnikom pozostaje linia kosmetyków Armaniego sygnowana nazwą Pantelleria… lub odwiedzenie raju, który znalazł na tej wyspie… płyniemy? 🙂

tekst: podroze.se.pl

Rezerwat Wysp Egadzkich

Archipelag Wysp Egadzkich jest położony po zachodniej stronie Sycylii, parę mil morskich od Trapani, i składa się z wysp: Favignana, Levanzo, Marettimo, wysepka Formica i skała Maraone. Morze, otaczające Wyspy Egadzkie są krystalicznie czyste, z bogatą i zróżnicowaną florą i fauną morską. Te cechy charakterystyczne powodują, że są one upragnionym celem dla pasjonatów snorkelingu, nurkowania i żeglowania. Również terytorium wysp Favignana, Levanzo i Marettimo charakteryzuje się piękną przyrodą. Kto kocha wędrówki pośród natury, temu Wyspy Egadzkie ukazują bogatą roślinność, wśród której nie brak endemicznych gatunków o wartościach leczniczych. Natomiast pod względem fauny najbardziej charakterystyczny jest świat ptaków. W celu ochrony środowiska naturalnego archipelagu założono ostatnio l’Area Marina Protetta (AMP) delle Isole Egadi (Obszar Morski Chroniony Wysp Egadzkich), największy rezerwat morski w Europie. Administracyjnie Egady należą do gminy Favignana, liczą razem 4300 mieszkańców (2011).

Legenda na temat powstania nazw wysp mówi, że bóg Helios wysyłał swoje stado na żyzne pastwiska wyspy Trinacria, powierzając je opiece dwóch uroczych córek pasterek Fauetusa i Lampatia, urodzonych z jego związku z młodą Neereą. W ten sposób nazwy wysp Egadzkich miały pochodzić od dwóch imion pasterek oraz ich matki: Auegusa – Favignana (Foetusa), Pharbantia – Levanzo (Lampatia) i Hiera – Marettimo (Neerea).

Wysepka Formica to mały skrawek ziemi, niczym wielka skała, której nazwa nawiązuje do niegdysiejszej „inwazji” mrówek na jej skały, pokryte lepkimi roślinami (formica – mrówka). Formica położona jest między wyspą Levanzo i wybrzeżem Trapani, od którego jest odległa o 7,4 km. Jej najwyższe wzniesienie to 680 m, średnica – 3 km. i powierzchnia 30 tys. m2. Na wysepce znajduje się do dziś stara tuńczykarnia (tonnara), będąca świadectwem na to, że wyspa była siedzibą drugiej najważniejszej tuńczykarni Wysp Egadzkich. Jest tu muzeum, które przechowuje amfory i zabytkową, doskonale zachowaną łódź, używaną podczas połowów na tuńczyka (matanza). Mieści się tam również stary kościół, gdzie rybacy i mieszkańcy wyspy chodzili się modlić. Dziś jest on siedzibą wspólnoty terapeutycznej dla osób uzależnionych od narkotyków, „Mondo X”, założonej przez ojca Eligio. Pod względem administracyjnym wysepka należy do gminy Favignana i oficjalnie liczy jednego mieszkańca.

Skała Maraone to płaska skala, niezamieszkana, która się znajduje na zachód od wysepki Formica. Jej długość to ok. 600 m. Źródło : egadivacanz

opis pochodzi ze strony www.turismotrapani.com

Przebieg rejsu

tydzień żeglowania, zwiedzania, plażowania, kąpieli, smakowania wyśmienitej kuchni pod żaglami

Na jachcie zaokrętujemy się w sobotę, bez znaczenia o której godzinie. Prowiantujemy jacht, spędzamy noc w porcie, dzielimy załogę na wachty, robimy wstępne szkolenie i następnego dnia rano wyruszamy w morze. Co do zasady żeglujemy tylko w dzień ale przynajmniej jeden nocny przelot też zrobimy. Zatrzymujemy się na dłuższe i nocne postoje w portach lub na kotwicy.  Rejs kończymy Na Sycylii w CASTELLAMMARE DEL GOLFO k./Palermo, przybędziemy tam w piątek do godz. 17:00, tam nocujemy i w sobotę przed godz. 9:00 powinniśmy opuścić jacht.

UWAGA
OPCJA WCZEŚNIEJSZEGO ZAOKRĘTOWANIA 
DLA CHĘTNYCH:
na jachcie możemy się zaokrętować już 13.06 (środa) i wspólnie opłynąć Maltę wracając 16.06 (sobota) do portu i tam podejmując resztę załogi udamy się w kierunku Sycylii.

trasa:
Malta > Sycylia (łatwa, czerwona linia)
m.in.: Licata, Scala dei Turchi, Sciacca, Marsala, Wyspy Egadzkie, San Vito Lo Capo
250Mm, łącznie ok. ok. 60h samej żeglugi

Ceny

cena za 1 osobę:
miejsce w dwuosobowej kabinie: 350€
składka burtowa (w tym Twoje wyżywienie): ok. 100-150€
kaucja zwrotna: 150€

kajuty:
zakwaterowanie w dwuosobowych kajutach żeńskiej lub męskiej, pary mogą mieć wspólną kajutę, wybór kajuty wg zasady, kto rezerwuje pierwszy ten pierwszy wybiera, można rezerwować całe kajuty na wyłączność

Rezerwacja

rezerwacji możesz dokonać poprzez wypełnienie i wysłanie formularza znajdującego się tutaj:

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

po wypełnieniu online i przesłaniu go do nas potwierdzimy Ci dostępność miejsca oraz prześlemy dane do przelewu zaliczki, na wpłatę lub potwierdzenie wpłaty zaliczki czekamy 24h – tyle trwa Twoja rezerwacja. Po tym czasie nie gwarantujemy dostępności miejsca – zadzwoń lub spytaj czy jest dla Ciebie jeszcze miejsce aby dokonać kolejnej rezerwacji. 🙂

Inne

załoga: 6 + kapitan

UWAGA

Kapitan zawsze bierze pod uwagę preferencje załogi co do przebiegu trasy, jednakże, ze względu na prognozowaną pogodę oraz zważywszy na subiektywną ocenę umiejętności załogi i jej stan – dbając o jej bezpieczeństwo, kapitan może podjąć decyzję o zmianie zarówno trasy rejsu jak i portów początkowego i końcowego w przypadku bardzo złych warunków pogodowych.

Transfery

loty na Maltę i z Palermo łącznie (ceny na 30.04.2018) już od 75€

Na Maltę:
bezpośrednio z:
Warszawy (WMI)
Krakowa (KRK)
Wrocławia (WRO)
Poznania (POZ)
Berlina (SXF)
loty na Maltę 13.06: http://azair.me/!3zBJ
loty na Maltę 16.06: http://azair.me/!3AZN

z Sycylii:
transfer z portu na lotnisko lub d Palermo dla całej załogi: 40€
loty powrotne z Palermo: http://azair.me/!3zBK

Organizacja na rejsie

załogę dzieli​my​ na wachty, które pełnią swoje obowiązki rotacyjnie: kambuz (kuchnia) zmiana raz dziennie, nawigacja (sterowanie ale również pełni rolę wachty kotwicznej i trapowej) zmiana w zależności od stanu załogi co 3-4h. Wachty wyznacza kapitan pierwszego dnia rejsu. Szczególnie wachta nawigacyjna jest pod okiem oficera lub kapitana bo .. bezpieczeństwo przede wszystkim, jeśli pływamy w nocy zakładamy kamizelki asekuracyjne/ratunkowe, szelki i przypinamy się – tak samo w dzień jak mocno wieje (pow. 4B). Wszyscy przechodzimy szkolenie pierwszego dnia z podstawowych zasad korzystania z jachtu​, a​ chętnych uczymy też umiejętności żeglowania.

​Bezwzględnie (!) nie używamy alkoholu poza portami i nie rozmawiamy o polityce 🙂

co zabrać na rejs i podstawy etykiety jachtowej:
znajdziesz pod tym linkiem

składka burtowa
oprócz kosztu rejsu​ załoga składa się na koszty wspólne które przeznaczamy na: żywność ​(​żywimy się z założenia na jachcie, jest pełna kuchnia lodówka itd… ale oczywiście nie jest to obligatoryjne, restauracje też są …niemal wszędzie, pomogę w ustaleniu jadłospisu i samym gotowaniu 😉 – jeśli ktoś nie wierzy w swoje siły w tym względzie), opłaty portowe, paliwo do jachtu, ubezpieczenie, ubezpieczenie jachtu, sprzątanie po rejsie, zezwolenie na żeglugę (transit-log), jeśli zdecydujemy to i silnik do pontonu – sam ponton z wiosłami jest w cenie czarteru​.

kaucja
dotyczy ew. uszkodzeń jachtu, zakładamy że jeśli ktoś utopi np. bosak albo zniszczy się coś na jachcie, to koszt takiej usterki jest kosztem wspólnym i po potrąceniu przez armatora równowartości szkody – resztę zwróconą dzielimy równo)

inne

 • ubezpieczenie: indywidualnie lub mogę w tym pomóc (uwaga nie wszystkie ubezpieczenia zawierają w sobie koszty ew. ratownictwa) koszt ok. 50zł za tydzień
 • zostanie wyznaczona osoba która będzie trzymała i rozlicza kasę wspólną
 • jeśli ktoś jest wegetarianinem lub jest na coś uczulony, proszę o zgłoszenie tego
 • ​prysznic bierzemy w porcie, jeśli będzie taka konieczność to łazienka z prysznicem i ciepłą wodą jest na jachcie (staramy się nie używać, bo oszczędzamy wodę podczas rejsu)​
 • jeśli jadą pary, zajmują dwuosobową kajutę (ale nie muszą 🙂 ), pojedyncze osoby dzielimy kajuty męskie i żeńskie

Meteo

archiwalne dane wskazują, że będzie to spokojna żegluga, tylko 5 dni bezwietrznych w całym czerwcu, 3-4B, 90% wiatrów z kierunku W, SW… pięknie, zero raportów fal pow. 4m i sztormów.

Jednostka

galeria zdjęć jachtu:

wyposażenie:

Prywatny jacht

Oceanis Clipper 361

Jacht pod polską banderą! Jest to wygodna turystyczna, morska jednostka średniej wielkości. Ten egzemplarz mimo że wyprodukowany w 2002 roku jest utrzymany w doskonałym stanie i przeszedł solidne doposażenie na wiosnę 2015 roku.
Wyposażony w całkowicie nowe i kompletne wyposażenie ratunkowe w tym tratwę i kamizelki pneumatyczne bardzo wygodne do pracy na pokładzie.
Do kompletu na pokładzie jest zainstalowany nowy chartplotter B&G ze zdalnym sterowaniem przez tablet pod pokładem.
Na jachcie jest WiFi i można korzystać z internetu nie tracąc łączności ze światem.
W 2016 roku otrzymał nowe żagle.
W 2017 przeszedł generalny remont silnika głównego, silnika do pontonu, został wyposażony w nową składaną śrubę i sprayhood.

Dane podstawowe

 • Type: Sailing yacht
 • Shipyard: Beneteau
 • Hull Type: Monohull
 • Cabins 3
 • Length 11.1 m
 • Width 3.8 m
 • Draft 1.53 m
 • Displacement 5.5 t
 • Jib Furling Genua
 • Mainsail Furling Main Sail
 • Steering Wheel-rudder
 • Number of Engines: 1
 • Fuel: Diesel

Bezpieczeństwo

 • Inflatable Life Raft
 • Automatic Life Vest
 • EPIRB
 • Life Jackets
 • Safety Harnesses
 • Horse Shoe Bouy
 • Emergency Tiller
 • Floating Light
 • Box of Flares
 • Torch
 • First aid Kit
 • V.H.F
 • Bosun’s Chair
 • Navigation Lights

Nawigacja

 • Autopilot
 • Colour Chart Plotter
 • AIS
 • Echo-Sounder
 • Log
 • Wind Speed
 • Windex
 • Main Compass
 • Clock, Barometer
 • Binoculars
 • Hand Bearing Compass
 • List of Lights
 • World band Receiver
 • Pilot Book
 • Sea Charts
 • Electronic Sea Charts
 • Electronic Harbour Charts

Pokład:

 • Sprayhood
 • Bimini
 • Hot Water
 • Cockpit Speakers
 • Inverter
 • Towels
 • Bed-linen
 • Outboard Engine
 • Dinghy
 • Solar Panel
 • MP3
 • Shower
 • Wifi – WLAN
 • Radio-MP3 Player
 • Shore Cable
 • Oven
 • Diving Mask
 • Folding Propeller
 • Swimming Ladder
 • Deck Shower
 • Tools
 • Battery Charger + Wire
 • Radio-CD player
 • 12 Volt Socket
 • 220 Volt Socket
 • Galley Equipment
 • Gangway
 • Cockpit Table
 • Ships Licence
 • Electric Fridge
 • Electric Windlass
 • Manual Windlass
 • Electric Bilge Pump
 • Stove
 • Gas Bottle

skontaktuj się z nami

zadzwoń: +48 733 710 608
lub napisz: sailskipperpl@gmail.com

Loading...

Subskrybuj

aby jako pierwszy otrzymywać informacje o naszych nowych oferach i promocjach.

Obiecujemy że nie będziemy cię niepokoić częściej niż raz na tydzień!

Dziękujemy za subskrypcję!