fbpx
+48 733 710 608 info@sailskipper.pl

A może by tak poudawać Greka?

Cyklady i Zatoka Sarońska. Z Aten na Santorini.

dwa rejsy, każdy inną trasą, one-way – żeby zobaczyć więcej i nie wracać do tego samego miejsca:

1.) 30.03-6.04.2019 Ateny – Santorini (nr 2019/14)
po drodze: Aegina, Poros, Hydra Serifos, Sifnos, Milos, Folegandros, Ios.

2.) 6-13.04.2019 Santorini – Ateny (nr 2019/15)
po drodze: Ios, Paros, Naxos, Mykonos, Tinos, Andros, Kea.

Nowym jachtem, w kwietniu, gdy na Cykladach nie wieje Meltemi… przed świętami, majówką… ceny i pogoda rewelacyjne, brak tłumów, dużo cieplej niż u nas w maju… no i ta woda, kuchnia 🙂 … wyjdzie taniej niż Chorwacja i to już transportem… kto do nas dołączy?

Obydwa rejsy będą przebiegać inną trasą.

W skrócie:

Ambitny ale spokojny i niewymagający plan w dwóch tygodniowych rejsach one-way po najpiękniejszych zakątkach Cyklad: zwiedzanie samochodami, skuterami, quadami lub treking, całodzienne postoje w ciekawych miejscach, postoje na kotwicy, kąpiele, jeśli chcecie – nocne pływanie, restauracje i gotowanie. 

Dlaczego w kwietniu?

Już zielona i piękna o tej porze roku Grecja, brak tłumów no i to najlepszy moment na żeglowanie po Cykladach, Meltemi jeszcze nie wieje (wieje w tym właśnie rejonie od maja do października), a to przekłada się na brak wielodniowych sztormów, które często wymuszają zmianę trasy lub w ogóle uniemożliwiają żeglugę. Średnie temperatury sięgają wtedy 18C i aż 8 godzin słonecznych… bywa dużo cieplej niż u nas w maju, a wiemy, że maj bywa gorący nawet u nas 🙂 No i zamiast czekać na wiosnę, wybierzemy się sami i ją przywieziemy 😉

Zwiedzimy zakątki słynące z upraw pistacji migdałów, wędzonych mięs, niepowtarzalnych słodyczy i potraw. To m.in. im Cyklady zawdzięczają swoją sławę.

Ateny

Aegina

Poros

Hydra

Serifos

Sifnos

Milos

Folegandros

Ios

Santorini 

Paros

Naxos

Mykonos

Tinos

Andros

Kea

Przebieg rejsu

I etap 30.03-6.04.2019
z Aten na Santorini 
(nr 2019/14)
po drodze: Aegina, Poros, Hydra Serifos, Sifnos, Milos, Folegandros, Ios, Santorini 
długość rejsu: 210Mm / 7dni (ok. 40Mm / dzień)
łącznie ok. 50h żeglugi / 7 dni

Startujemy z Aten (Marina Delta Kallithea), na jachcie meldujemy się w sobotę od godz. 17:00 spędzamy noc w porcie, a następnego dnia rano wyruszamy w kierunku Poros i Hydry po drodze zatrzymując się na chwilę na Aeginie albo ją omijając (zależnie od chęci załogi). Generalnie żeglujemy w dzień, chyba, że załoga zdecyduje i będzie czuła się na siłach żeglować również w nocy, najlepszą okazją do tego będzie druga noc tj. odcinek pomiędzy Hydrą a Serifos. Wedle uznania zatrzymujemy się na wyspach na całodniowe i nocne pobyty w portach lub na kotwicy. Proponowane miejsca do zwiedzania/postoju to Aegina, Poros, Hydra Serifos, Sifnos, Milos, Folegandros, Ios. Rejs kończymy na Santorini w porcie Vlychada, dotrzemy tam w piątek, tam nocujemy i rano ok. 9:00 opuszczamy jacht. Ze względu na specyficzne zasady cumowania w tym porcie, miejsce docelowe może być inne ale na pewno będzie to Santorini i jakieś dogodne miejsce 🙂 .

II etap 6-13.04.2019
z Santorini do Aten
(nr 2019/15)
po drodze: Ios, Paros, Naxos, Mykonos, Tinos, Andros, Kea
długość rejsu: 180Mm / 7dni (ok. 30Mm / dzień)
łącznie ok. 40h żeglugi / 7 dni

Startujemy z Santorini w porcie Vlychada, na jachcie meldujemy się w sobotę od godz. 17:00 spędzamy na Santorini noc, a następnego dnia rano wyruszamy w kierunku Ios i Paros. Żeglujemy w dzień, chyba że załoga zdecyduje i będzie czuła się na siłach żeglować również w nocy. Wedle uznania zatrzymujemy się na wyspach na całodniowe i nocne pobyty w portach lub na kotwicy. Proponowane miejsca do zwiedzania/postoju to Ios, Paros, Naxos, Mykonos, Tinos, Andros, Kea. Rejs kończymy w Atenach (Marina Delta Kallithea), przybywamy tam w piątek o 17:00, tam nocujemy i w sobotę do godz. 9:00 opuszczamy jacht.

Charakter rejsu

Rejs turystyczny szkoleniowo-stażowy, to znaczy że doświadczenie żeglarskie nie jest wymagane, ale jeśli chcesz to czeka na Ciebie dużo nauki i praktyki oraz zaświadczenie PZŻ o odbytym stażu morskim.

W planie nocne postoje w portach i na kotwicy, wedle możliwości i chęci załogi również nocne pływanie. Dużo okazji do zwiedzania, kąpiele, całodniowe postoje w ciekawych miejscach. Kambuz podaje potrawy kuchni lokalnej. 🙂 Wedle życzeń załogi możemy stołować się w restauracjach gdy jesteśmy na lądzie tym bardziej że Grecja należy do jednych z najtańszych regionów morza śródziemnego i ma czym się pochwalić również w kontekście kulinarnym 🙂

Koszt

cena za 1 osobę:
1 miejsce w dwuosobowej kabinie: 370€ lub 1590zł
składka burtowa (w tym Twoje wyżywienie): 100-150€ / tydzień
kaucja zwrotna: 50€

kajuty:
zakwaterowanie w dwuosobowych kajutach
wybór kajuty wg zasady, kto rezerwuje pierwszy ten pierwszy wybiera.

Rezerwacja

rezerwacji możesz dokonać poprzez wypełnienie i wysłanie formularza znajdującego się tutaj:

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

po wypełnieniu online i przesłaniu go do nas potwierdzimy Ci dostępność miejsca oraz prześlemy dane do przelewu zaliczki, na wpłatę lub potwierdzenie wpłaty zaliczki czekamy 2 dni – tyle trwa Twoja rezerwacja. Po tym czasie nie gwarantujemy dostępności miejsca – zadzwoń lub spytaj czy jest dla Ciebie jeszcze miejsce aby dokonać ponownej rezerwacji. 🙂

Inne

załoga: 8 osób

UWAGA
Kapitan zawsze bierze pod uwagę preferencje załogi co do przebiegu trasy, jednakże, ze względu na prognozowaną pogodę oraz zważywszy na subiektywną ocenę umiejętności załogi i jej stan – dbając o jej bezpieczeństwo, kapitan może podjąć decyzję o zmianie zarówno trasy rejsu jak i portów początkowego i końcowego w przypadku bardzo złych warunków pogodowych.

Transfery

do/z Aten:
bezpośrednio z:
Modlina (WMI)
Krakowa (KRK)
Warszawy (WAW)
Poznania (POZ)

link do wyszukiwarki lotów z przesiadkami i bezpośrednimi: 
29,30.03.2019 do Aten: http://azair.me/!3NBt
5,6.04.2019 na Santorini: http://azair.me/!3NH6
6,7.04.2019 z Santorini: http://azair.me/!3NH7
13,14.04.2019 z Aten: http://azair.me/!3NH8

bezpośrednich lotów czarterowych na Santorini, szukaj np. tutaj eskay.pl

Transfery między lotniskiem a portem:
Do Aten taxi lub bus (jeśli będziecie docierać większymi grupami) lub autobus (w Atenach z lotniska do portu: X96 w kierunku Pireus z lotniska w Atenach.
Santorini z lotniska w kierunku [rozkład jazdy]  ΠΕΡΙΣΣΑ – PERISSA.

Polecam opcję z zostaniem przed/po rejsie kilka dni, noclegi i samochody nie są drogie szczególnie o tej porze roku, a to super okazja do zwiedzania przy tzw. okazji. 🙂
Jeśli się zdecydujecie możecie skorzystać z kodów zniżkowych :
75zł na Airbnb: www.airbnb.pl/c/slawomirk598
50zł na Booking: https://www.booking.com/s/35_6/d14f9ea7

Organizacja na rejsie

załogę dzieli​my​ na wachty, które pełnią swoje obowiązki rotacyjnie: kambuz (kuchnia) zmiana raz dziennie, nawigacja (sterowanie ale również pełni rolę wachty kotwicznej i trapowej) zmiana w zależności od stanu załogi co 3-4h. Wachty wyznacza kapitan pierwszego dnia rejsu. Szczególnie wachta nawigacyjna jest pod okiem oficera lub kapitana bo .. bezpieczeństwo przede wszystkim, jeśli pływamy w nocy zakładamy kamizelki asekuracyjne/ratunkowe, szelki i przypinamy się – tak samo w dzień jak mocno wieje (pow. 4B). Wszyscy przechodzimy szkolenie pierwszego dnia z podstawowych zasad korzystania z jachtu​, a​ chętnych uczymy też umiejętności żeglowania.

​Bezwzględnie (!) nie używamy alkoholu podczas pływania i nie rozmawiamy o polityce 🙂

co zabrać na rejs i podstawy etykiety jachtowej:
znajdziesz pod tym linkiem

składka burtowa
oprócz kosztu rejsu​ załoga składa się na koszty wspólne które przeznaczamy na: żywność ​(​żywimy się z założenia na jachcie, jest pełna kuchnia lodówka itd… ale oczywiście nie jest to obligatoryjne, restauracje też są …niemal wszędzie, pomogę w ustaleniu jadłospisu i samym gotowaniu 😉 – jeśli ktoś nie wierzy w swoje siły w tym względzie), opłaty portowe, paliwo do jachtu, ubezpieczenie, ubezpieczenie jachtu, sprzątanie po rejsie, zezwolenie na żeglugę (transit-log), jeśli zdecydujemy to i silnik do pontonu – sam ponton z wiosłami jest w cenie czarteru​.

z kasy jachtowej opłacamy:
wyżywienie
ubezpieczenie kaucji (dzięki czemu kaucja jest dużo mniejsza)
opłaty portowe
paliwo
silnik zaburtowy
końcowe sprzątanie
inne koszty wspólne o których zdecyduje załoga

kaucja
dotyczy ew. uszkodzeń jachtu, zakładamy że jeśli ktoś utopi np. bosak albo zniszczy się coś na jachcie, to koszt takiej usterki jest kosztem wspólnym i po potrąceniu przez armatora równowartości szkody – resztę zwróconą dzielimy równo)

inne

  • ubezpieczenie: indywidualnie lub mogę w tym pomóc (uwaga nie wszystkie ubezpieczenia zawierają w sobie koszty ew. ratownictwa) koszt ok. 60zł za tydzień
  • zostanie wyznaczona osoba która będzie trzymała i rozlicza kasę wspólną
  • jeśli ktoś jest wegetarianinem lub jest na coś uczulony, proszę o zgłoszenie tego
  • ​prysznic bierzemy w porcie, łazienka z prysznicem i ciepłą wodą jest również na jachcie (w ograniczonej ilości więc staramy się oszczędzać)

Bavaria Cruiser 46

(prod. 2018)

Specification:

Technical Details
Type: Sailing yacht
Yacht builder: Bavaria Yachtbau
Build year: 2018.
Length overall: 14.27 m
Beam: 4.35 m
Draft: 2.1 m
Cabins: 4
Berths: 8 + 2
Toilets: 3
Max. passengers: registered for 10
Steering type: 2 Steering Wheels
Engine: 1 x 60.0 HP
Engine builder: Volvo
Water tank: 360 l
Fuel tank: 210 l
Loading...

Subskrybuj

aby jako pierwszy otrzymywać informacje o naszych nowych oferach i promocjach.

Obiecujemy że nie będziemy cię niepokoić częściej niż raz na tydzień!

Dziękujemy za subskrypcję!