fbpx
+48 733 710 608 info@sailskipper.pl

Karaiby – jak w raju

Cztery rejsy, nowym, dużym, doskonale wyposażonym katamaranem po najpiękniejszych zakątkach Karaibów w nieśpiesznym tempie. Podczas czterech etapów, niezależni od dostępności wody na wyspach, wyposażeni w odsalarkę wody morskiej, zawiniemy do najciekawszych miejsc na Małych Antylach:  Barbados, St Lucia, St. Vincent, Bequia, Mustique, Canouan, Tobago Cays, Mayreau, Union Islands, Palm Islands, Petite Martinique, Carriacou, Ronde Island, Grenada, Martynika, Gwadelupa, Dominica, Marie-Galante, La Désirade, St. Kitts, Les Saints: Terre de Haut, Terre de Bas, Terre-de-Bas, rezerwat Petite Terre, rezerwat podwodny Jacques-Yves Cousteau Cousteau Antigua, Barbuda, St. Martin.

etap I: 5-17.11.2022

Martynika – Dominika – Gwadelupa – Les Saints: Terre de Haut, Terre de Bas, Terre-de-Bas – Marie Galante – rezerwat przyrody Petite Terre – La Désirade – Antigua – Barbuda – St. Martin (rejs 2022/45)

etap II: 17-29.11.2022

St. Martin – St. Kitts – Nevis – Montserrat – Gwadelupa – rezerwat podwodny Jacques-Yves Cousteau Cousteau – Les Saints: Terre de Haut, Terre de Bas, Terre-de-Bas – Marie Galante – Dominika – Martynika (rejs 2022/46)

etap III: 29.11-9.12.2022

Martynika – Barbados – Union – Tobago Cays – Mayreau – Caonoan – Bequia – St Vincent – St. Lucia – Martynika (rejs 2022/47)

etap IV: 9-19.12.2022

Martynika – St. Vincent – Mustique – Bequia – Mayreau – Tobago Cays – Union – Grenada – Carriacou – St. Lucia – Martynika (rejs 2022/48)

Chyba nie trzeba za dużo namawiać i opisywać… Karaiby każdy wie jakie są 🙂 albo ma wyobrażenie… tam trzeba po prostu być, ale żeby zachwyciły… potrzebny jest do tego przynajmniej katamaran. 🙂 Temperatury ok. 32C, woda 30C. Grudzień to też szczyt sezonu, a jak to w sezon… jest wtedy kiedy pogoda jest najlepsza 🙂 do tego niesamowite plaże, lasy deszczowe, rafy koralowe, kolorowe rybki, delfiny, żółwie, wieloryby… cała przyroda zachwyca. No i te owoce morza i świeże ryby prosto na grilla 🙂

[ tu znajdziesz trochę zdjęć z poprzednich edycji naszych rejsów po Karaibach ]  [ i tutaj ]

Przepiękne plaże, gorący piasek, niesamowita przyroda, drinki ze świeżych owoców w cieniu palm… kąpiele w ciepłym i błękitnym morzu… i „klimacik” 🙂  no bo kto nie oglądał piratów z Karaibów? 😉  To właśnie Karaiby, to miejsce zdecydowanie dla Ciebie! Na każdej z licznych wysp można opalać się na prawdziwie zachwycających wybrzeżach. Występują tu różnorodne plaże; o piasku białym jak mąka, są też czarne jak węgiel oraz te klasyczne, żółte. Większość z nich jest pusta. Mimo, że gwarancja dobrej pogody przyciąga turystów z całego świata, to raczej kierują się do kilku nadmorskich kurortów. A nam pozostaje się cieszyć, przestrzenią tylko dla nas gdzie nie dotrze żaden duży statek pasażerski i jedynymi osobami odwiedzającymi te rejony są żeglarze.

Karaiby to obszar występowania pasatów. Stałe wiatry ze wschodu niezwykle ułatwiają żeglugę w tym rejonie świata i umożliwiają żeglugę niemal zawsze w półwietrze. Pływanie po zawietrznej stronie wysp chroni nas też przed uciążliwą oceaniczną falą. W takich warunkach pogodowych zwiedzanie tropikalnych wysepek, położonych w stosunkowo niewielkich odległościach od siebie, to sama przyjemność. To istny raj dla wszystkich którzy szukają wytchnienia od zimnej i nieprzyjemnej aury panującej wówczas w Europie.

Przebieg rejsu

Wszystkie rejsy zostały tak zaplanowane aby zaczynały się i kończyły w dogodnych miejscach na dolot samolotem. Martynika i St. Martin to europejskie terytoria Martyniki i Holandii. Dotarcie tu będzie stanowiło najmniej problemów z Europy zwłaszcza w obecnej sytuacji ogólnie panujących obostrzeń i testów chociaż tu na Karaibach te obostrzenia zawsze były jakby łagodniejsze, zapewne przez panujący tu dobry klimat 🙂 

Trasę każdego z etapów możemy skrócić ale na pewno nie zostanie ona wydłużona. Dokładny cel naszych postojów omówimy pierwszego dnia rejsu i uzależnimy to od kondycji załogi w trakcie rejsu, chęci i przede wszystkim warunków meteo. Trasa została ułożona na podstawie map pilotowych NOAA obrazujące typowe warunki dla tego akwenu oraz o własne obserwacje zmieniającego się klimatu w tym rejonie na przestrzeni ostatnich lat uzupełnione o archiwalne dane meteo ośrodków badawczych.

 

etap I: 2022.11.05 - 2022.11.17

(13 dni, 12 nocy)
Martynika – Dominika – Gwadelupa – Les Saints: Terre de Haut, Terre de Bas, Terre-de-Bas – Marie Galante – rezerwat przyrody Petite Terre – La Désirade – Antigua – Barbuda – St. Martin
350Nm / łącznie ok. 70h godzin żeglugi / 12 dni
(rejs 2022/45)

początek rejsu w Le Marin (Martynika),
koniec rejsu Philipsburg (St. Martin)

zaokrętowanie: w pierwszym dniu od godz. 17:00. wyokrętowanie ostatniego dnia o godz. 9:00

Rejs zaczynamy na Martynice w Le Marin [dokładnie w tym miejscu] okrętujemy się na katamaranie nie wcześniej niż o godz. 17:00, prowiantujemy się i następnego dnia rano lub jeszcze tego samego dnia wyruszamy na północ w kierunku Dominiki. Następnie po drodze zatrzymując się na Les Saints zmierzamy na Gwadelupę. Tam kąpiele wśród raf koralowych, zwiedzanie lub całodzienna wycieczka samochodem lub busem z majfrendem po wyspie. Zatrzymamy się na Marie-Galante posiadającą wg zdania wielu najpiękniejsze plaże Antyli. Stąd popłyniemy na do rezerwatu przyrody Petite Pierre gdzie pośród raf koralowych na niewielkich wysepkach żyje egzotyczna fauna, spacer tam to niezwykłe przeżycie. Przy brzegach tego rezerwatu żyje dużo żółwi które oswojone widokiem ludzi nie boją się i wręcz rozpychają między kąpiącymi się ludźmi. Snurkowanie tutaj przysparza niesamowitych wrażeń. Stąd popłyniemy na La Desirade która niegdyś byłą schronieniem piratów, później jako służyła jako leprozorium oraz miejsce zsyłki francuskiej arystokracji.. nieciekawa historia ale jakże ciekawa wyspa, znaleziska geologiczne na tej wyspie sięgają 145mln lat p.n.e. czyniąc ją najstarszą wyspą na Antylach. Na Następny postój to Antiqua i Barbuda miejsce szerokich plaż oraz białego i różowego piasku. Niewielkie państwo tworzy dwie zamieszkałe wyspy, da się tu poczuć esencję klimatu Karaibów, zdecydowanie mniej tu cywilizacji niż na wyspach zależnych od europejskich państw. I ostatnia wyspa: St. Martin – to najmniejsza wyspa na świecie podzielona między 2 państwa. Północna część to terytorium Francji, południowe zaś – holenderska w której walutą jest Gulden a wyspę można potraktować jako obszar bezcłowy 🙂 To dobre miejsce na zakończenie i start rejsu, są tu dwa lotniska do których dotarcie nie stanowi dużego problemu z Europy, zwłaszcza z Holandii lub Francji.

etap II: 2022.11.17 - 2022.11.29

(13 dni, 12 nocy)
St. Martin – St. Kitts – Nevis – Montserrat – Gwadelupa – rezerwat podwodny Jacques-Yves Cousteau Cousteau – Les Saints: Terre de Haut, Terre de Bas, Terre-de-Bas – Marie Galante – Dominika – Martynika
310Nm / łącznie ok. 60h godzin żeglugi / 12 dni
(rejs 2022/46)

początek rejsu w Philipsburg (St. Martin)
koniec rejsu Le Marin (Martynika),

zaokrętowanie: w pierwszym dniu od godz. 17:00. wyokrętowanie ostatniego dnia o godz. 9:00

Rejs zaczynamy na St. Martin – najmniejszej wyspie na świecie podzielonej pomiędzy 2 państwa. Północna część to terytorium Francji, południowe zaś – holenderska w której walutą jest Gulden a wyspę można potraktować jako obszar bezcłowy 🙂 To dobre miejsce na zakończenie i start rejsu, są tu dwa lotniska do których dotarcie nie stanowi dużego problemu z Europy, zwłaszcza z Holandii lub Francji. Tu okrętujemy się na katamaranie – nie wcześniej niż o godz. 17:00, prowiantujemy się i następnego dnia rano lub jeszcze tego samego dnia wyruszamy na południe. Pierwszym miejscem w którym się zatrzymamy będzie St. Kitts oraz Nevis – to najmniejsze państwo Ameryki Środkowej, prawdziwa karaibska perełka, soczysta zieleń lasów deszczowych. Są tu 4 parki narodowe i brak masowej turystyki co pozwala doskonale odczuć karaibską atmosferę. Mówią że to ostatnie miejsce w których Karaiby są taki jak kiedyś. Stad popłyniemy na Montserrat albo na Antique albo od razu na Gwadelupę, pierwszym przystankiem będzie tam podwodny rezerwat Jacques Cousteau, to prawdziwa petarda dla lubiących oglądać podwodne życie. Maska do pływania juź pozwala na znalezienie się w bajkowym kolorowym świecie niezliczonych przepięknych gatunków kolorowych ryb kryjących się w rafach koralowych. To też ogromna przestrzeń ziemskich, podmokłych i wodnych siedlisk w ekosystemie rzeki Mullica-Great Bay. Postój przy Gwadelupie to też okazja na zwiedzenie tej przepięknej wyspy z jednym z największych wulkanów na Antylach, stąd udamy się na śliczne i małe wysepki Les Saints oraz na Marie-Galante posiadającą wg zdania wielu najpiękniejsze plaże Antyli. Trzeba tu spędzić trochę czasu żeby nasycić zmysły przepięknymi widokami białych plaż porośniętych przez licznymi palmami, krajobraz tych plaż najczęściej znajdujemy na zdjęciach reklamujących Karaiby. Stąd udajemy się już w kierunku Martyniki z postojem na Dominice z przepiękną przyrodą, niesamowity interior z jaskiniami i podziemnymi jeziorami, tu wybierzemy się z przewodnikiem bo wytyczonych szlaków trudno szukać na tej wyspie. Ostatnią noc naszego rejsu spędzimy na Martynice nieopodal portu w pięknej scenerii St. Anne, a rano zacumujemy w porcie w Le Marin gdzie kończymy nasz rejs.

etap III: 2022.11.29.11 - 2022.12.09

(11 dni, 10 nocy)
Martynika – Barbados – Union – Tobago Cays – Mayreau – Caonoan – Bequia
– St Vincent – St. Lucia – Martynika
350Nm / łącznie ok. 60h godzin żeglugi / 10 dni / w tym 2 długie przeloty z nocnym pływaniem
(rejs 2022/47)

początek i koniec rejsu w Le Marin (Martynika)
zaokrętowanie: w pierwszym dniu od godz. 17:00. wyokrętowanie ostatniego dnia o godz. 9:00

Rejs zaczynamy na Martynice w Le Marin [dokładnie w tym miejscu] okrętujemy się na katamaranie nie wcześniej niż o godz. 17:00, prowiantujemy jacht, dokonujemy odprawy paszportowej i następnego dnia rano jeśli pozwoli na to pogoda – wyruszamy na Barbados! To jedyny moment żeby tam dotrzeć. Przed nami długi przelot z nocnym pływaniem, w nocy widać tu krzryż południa i niesamowicie jasne gwiazdy… nie da się tego opisać, to trzeba zobaczyć 🙂 Jeśli warunki nie będą sprzyjające lub jeśli załoga nie będzie się czuła na siłach – udamy się na St, Lucie – zaledwie kilka godzin dzieli nas od portu gdzie będzie oczekiwał nas mój przyjaciel 🙂 Chętnych zabierze na całodniową wycieczkę po wyspie swoim samochodem. Będzie to okazja do poznania warunków i miejsc w których żyją mieszkańcy wyspy, wulkan, plantacje bananów, lasy deszczowe, urocze zatoki, punkty widokowe i najdogodniejsze miejsca na zrobienie zakupów pamiątek, może obiad na targu rybnym..? Następnego dnia rano lub jeszcze w nocy wyruszymy dalej, w kierunku St. Lucii i tam w zależności od pory przybycia odprawimy się w zatoce piratów (gdzie do dziś stoją scenografie z filmu piraci z Karaibów” i Antek produkuje, moim zdaniem, najlepszy punch na całych Karaibach) lub na Bequi. Odpoczniemy zwiedzając wyspę z samochodu naszego przewodnika lub poleżymy na gorącym piasku w cieniu palm nad turkusową wodą. 🙂 Stamtąd udamy się w kierunku Mustique i plaży stworzonej z miliona ogromnych muszli oraz epickich Canouan i Mayreau żeby następnie dotrzeć do esencji Karaibów, do Tobago Cays – przepiękne miejsce, grupa małych wysp otoczonych rafą koralową. Te rajskie krajobrazy wręcz zachęcają do snurkowania i kąpieli z żółwiami morskimi pośród raf koralowych. Na dokładkę udamy się na kolację na plażę gdzie zjemy przygotowane na grillu dla nas prosto z wody świeże homary, ryby i przeróżne owoce morza u bardzo życzliwych lokalnych czarnoskórych polaków, chociaż nie znają (prawie) żadnego słowa po polsku to przy ich grillu wisi polska flaga, a ich łódkę zdobi napis „POLSKA JEST NAJLEPSZA”. 🙂 Stąd już tylko jeden dłuższy przelot na Martynikę gdzie spędzimy noc przy plaży a rano dobijemy do portu.

etap IV: 2022.12.09 - 2022.12.19

(11 dni, 10 nocy)
Martynika – St. Vincent – Mustique – Bequia – Mayreau – Tobago Cays – Union – Grenada – Carriacou – St. Lucia – Martynika
330Nm / łącznie ok. 60h godzin żeglugi / 10 dni
(rejs 2022/48)

początek i koniec rejsu w Le Marin (Martynika)
zaokrętowanie: w pierwszym dniu od godz. 17:00. wyokrętowanie ostatniego dnia o godz. 9:00

Rejs zaczynamy na Martynice w Le Marin [dokładnie w tym miejscu] okrętujemy się na katamaranie nie wcześniej niż o godz. 17:00, prowiantujemy jacht, dokonujemy odprawy paszportowej i następnego dnia rano udamy się na St, Lucie – zaledwie kilka godzin dzieli nas od portu gdzie będzie oczekiwał nas mój przyjaciel 🙂 Chętnych zabierze na całodniową wycieczkę po wyspie swoim samochodem. Będzie to okazja do poznania warunków i miejsc w których żyją mieszkańcy wyspy, wulkan, plantacje bananów, lasy deszczowe, urocze zatoki, punkty widokowe i najdogodniejsze miejsca na zrobienie zakupów pamiątek, może obiad na targu rybnym..? Następnego dnia rano lub jeszcze w nocy wyruszymy dalej, w kierunku St. Lucii i tam w zależności od pory przybycia odprawimy się w zatoce piratów (gdzie do dziś stoją scenografie z filmu piraci z Karaibów” i Antek produkuje, moim zdaniem, najlepszy punch na całych Karaibach) lub na Bequi. Odpoczniemy zwiedzając wyspę z samochodu naszego przewodnika lub poleżymy na gorącym piasku w cieniu palm nad turkusową wodą. 🙂 Stamtąd udamy się w kierunku Mustique i plaży stworzonej z miliona ogromnych muszli oraz epickich Canouan i Mayreau żeby następnie dotrzeć do esencji Karaibów, do Tobago Cays – przepiękne miejsce, grupa małych wysp otoczonych rafą koralową. Te rajskie krajobrazy wręcz zachęcają do snurkowania i kąpieli z żółwiami morskimi pośród raf koralowych. Na dokładkę udamy się na kolację na plażę gdzie zjemy przygotowane na grillu dla nas prosto z wody świeże homary, ryby i przeróżne owoce morza u bardzo życzliwych lokalnych czarnoskórych Polaków, chociaż nie znają (prawie) żadnego słowa po polsku to przy ich grillu wisi polska flaga, a ich łódkę zdobi napis „POLSKA JEST NAJLEPSZA”. 🙂 Ostatni pkt. naszego rejsu to Grenada, ojczyzna licznych tropikalnych kwiatów oraz pięknych raf koralowych i licznych wodospadów. Na każdym niemal kroku spotkamy tu muszkatułowce i kakao, nieodzownym punktem zwiedzania powinna być fabryka czekolady przetwarzającej kakao na maszynach również z XVII wieku. Podczas powrotu na Martynikę zatrzymamy się w kilku miejscach na odpoczynek i zależnie od decyzji, na pewno odwiedzimy jeszcze niektóre z wysp. Po dotarciu na Martynikę noc spędzimy na plaży z licznymi barami pośród palm, a rano wpływamy do portu w Le Marin. O 9.00 schodzimy z pokładu katamaranu.

Niezbędne dokumenty: paszporty z terminem ważności przynajmniej pół roku od daty końcowej pobytu na Karaibach.
Szczepienia: brak wymogu, zalecenia.

Charakter rejsu

Rejs turystyczny szkoleniowo-stażowy, to znaczy że doświadczenie żeglarskie nie jest wymagane, ale jeśli chcesz to czeka na Ciebie dużo nauki i praktyki oraz zaświadczenie PZŻ o odbytym stażu morskim.

W planie nocne postoje w portach i na kotwicy, wedle możliwości i chęci załogi również nocne pływanie. Dużo okazji do zwiedzania, kąpiele, nurkowanie, całodniowe postoje w ciekawych miejscach.

To Karaiby

…życie toczy się tam własnym tempem i nierzadko pewne procesy są niepojęte dla europejczyków 🙂 Oczywiście jest tam cywilizacja ale czasami z różnych względów, być może, będziemy musieli zmienić trasę. Powyższe opisy tras należy traktować jako ramowy i choć jeszcze nigdy nie zdarzyło się zmienić go radykalnie, to  zawsze może być ten pierwszy raz. Ale spokojnie, jesteśmy na to przygotowani zawsze 🙂 no i jedno jest pewne – gdziekolwiek nas nie poniesie… będzie zjawiskowo i wspaniale pośród epickich plaż, palm, raf koralowych i majfrendów z paciorkami 🙂 W roku 2021 mimo obostrzeń, które ewoluują w stronę co raz bardziej liberalnych, nie musieliśmy odwołać żadnego z naszych karaibskich rejsów, a lokalnym procedurom udało się łatwo stawić czoła 🙂

Ahoj przygodo! 🙂

Teraz podróżuj na nasze rejsy NO STRESS, przygotowaliśmy dla Ciebie ubezpieczenie na wypadek rezygnacji lub przerwania z podróży w różnych ważnych przyczyn losowych, również z powodu pozytywnego wyniku testu lub zachorowania COVID. Tutaj dowiesz się więcej: https://sailskipper.pl/ubezpieczenie-na-wypadek-rezygnacji-z-podrozy/

Ceny

koszt za 1 osobę (miejsce w kabinie dwuosobowej):
etap I lub II: 1190€ lub ok. 5500zł
etap III lub IV: 1090€ lub ok. 5100zł
koszt za miejsce w kabinie jednoosobowej skipperskiej: -15%
zakwaterowanie w kabinie z łazienką na wyłączność: +100€ / osoba
składka burtowa (w tym Twoje wyżywienie): ok 150€ + 100 USD
kaucja zwrotna: 100€

płatność w 3 ratach:
1. 390€ w ciągu 48h od otrzymania potwierdzenia rezerwacji,
2. 400€ do 30 czerwca 2022,
3. 400€ (lub 300€ II lub III etap) do 10 września 2022.
wpłaty można również dokonać w PLN, w potwierdzeniu rezerwacji otrzymasz informację jak to obliczyć 🙂

kajuty
4 kajuty dwuosobowe z łazienkami + 1 kajuta jednoosobowa,
wybór kajuty wg zasady, kto rezerwuje pierwszy ten pierwszy wybiera.

Rezerwacja

rezerwacji możesz dokonać poprzez wypełnienie i wysłanie formularza znajdującego się tutaj:

>>> FORMULARZ – ZGŁOSZENIE NA REJS

po wypełnieniu online i przesłaniu go do nas potwierdzimy, Ci dostępność miejsca oraz prześlemy dane do przelewu zaliczki, na wpłatę lub potwierdzenie wpłaty zaliczki czekamy 2 dni – tyle trwa Twoja rezerwacja. Po tym czasie nie gwarantujemy dostępności miejsca – zadzwoń lub spytaj czy jest dla Ciebie jeszcze miejsce aby dokonać kolejnej rezerwacji. 🙂

Inne

załoga: 10 osób

UWAGA
Kapitan zawsze bierze pod uwagę preferencje załogi co do przebiegu trasy, jednakże, ze względu na prognozowaną pogodę oraz zważywszy na subiektywną ocenę umiejętności załogi i jej stan – dbając o jej bezpieczeństwo, kapitan może podjąć decyzję o zmianie zarówno trasy rejsu jak i portów początkowego i końcowego. 

Transfery

Po zapisaniu się na rejs zaproponuję Ci konkretne rozwiązania w tym transfery z lotnisk, natomiast jeśli chcesz wiedzieć wcześniej jak to z grubsza wygląda to zapoznaj się z opisem poniżej:

Do/z Martyniki (FDF) najtaniej można dostać się z Paryża (ORY)
W kolejności od najtańszych: Iberia, Corsair, Carraibian, Air France, najtaniej udało mi się kupić bilety za 200€ w dwie strony – im wcześniej tym taniej.

bilet w dwie strony z Paryża kosztuje ok. 250-500€ (mino, iż na forach internetowych mówią, że 2500zł to tanio za bilet w dwie strony) za tyle powinno się udać je kupić, chętnych będę informował o aktualnych cenach biletów.

Do Paryża natomiast najlepiej Airfrance, LOTem lub EasyJetem z Polski na lotnisko CDG, Wizzairem lub Airfrance na ORY, jeśli lot na Martynikę będzie rano lub około południa zastanówcie się czy nie warto przylecieć dzień wcześniej, żeby bez pośpiechu i nerwów spokojnie zdążyć na samolot na Martynikę – posiadam różne oferty na atrakcyjne noclegi tam.
Jeśli będzie potrzebny transfer pomiędzy lotniskami w Paryżu to koszt ok 20€, autobusem, kolejką, metrem lub taxi, np.:
http://www.parisaeroport.fr/en/passengers/access/paris-orly/public-transport#

Dobrym rozwiązaniem wydaje się też zakup biletu AirFrance z Warszawy, zwróćcie tylko uwagę z jakich lotnisk odbywają się poszczególne loty. Najlepiej wybrać takie połączenie, które nie zmusza nas do zmiany lotniska – chyba że zamierzacie zostać trochę w Paryżu do czego zachęcam, Paryż o tej porze roku jest przyjazny do zwiedzania, choćby na jedną noc.

Z lotniska (CDG) do (ORY) kursują bezpośrednie autobusy (czas podróży 1:10h) które odjeżdżają i zatrzymują się pod terminalami lotnisk (linia Direct 3), koszt przejazdu 21€. 

na Martynice do portu (Le Marin):
można dojechać busem (nie jeździ już od soboty wieczór do niedzieli włącznie, a sam rozkład jazdy jest dość… mało zobowiązująco traktowany) za ok 8€, taxi. ok 50€ lub zamówionym transferem (60€ za kurs max. 6 osób + 10€ za każdą dodatkową osobę) lub wynajętym samochodem na lotnisku, a oddać go w porcie w wypożyczalni. Zamówię transfer lub wynajmiemy busa i razem podzielimy się kosztami.

Warto zostać po rejsie kilka dni lub przylecieć wcześniej żeby zwiedzić Martynikę, podczas rejsu skupimy się na innych wyspach więc Martynika czeka na Was 🙂

Do/z St, Martin (SXM lub SFG)

tu najtaniej też bywa z Paryża i co pewnie nie będzie zaskoczeniem z Amsterdamu 🙂 

Z rejsowych polecam sprawdzić przede wszystkim połączenia KLM, AirFrance, Lufthansa. Choć to droższe linie to sumując koszt dwóch biletów często nie wychodzą drogo. 

Bagaż polecam kalkulować tylko podręczny, o tej porze roku nie będziecie tam potrzebować cieplejszych ubrań niż które będziecie mieli na sobie w Europie. W drodze powrotnej to już inna historia, warto przywieść kilka fajnych rzeczy – duże muszle czy nigdzie indziej nie występujące tak dobre rumy i punche…

Organizacja na rejsie

załogę dzieli​my​ na wachty, które pełnią swoje obowiązki rotacyjnie: kambuz (kuchnia) zmiana raz dziennie, nawigacja (sterowanie ale również pełni rolę wachty kotwicznej i trapowej) zmiana w zależności od stanu załogi co 3-4h. Wachty wyznacza kapitan pierwszego dnia rejsu. Szczególnie wachta nawigacyjna jest pod okiem oficera lub kapitana bo .. bezpieczeństwo przede wszystkim, jeśli pływamy w nocy zakładamy kamizelki asekuracyjne/ratunkowe, szelki i przypinamy się – tak samo w dzień jak mocno wieje (pow. 5B). Wszyscy przechodzimy szkolenie pierwszego dnia z podstawowych zasad korzystania z jachtu​, a​ chętnych uczymy też umiejętności żeglowania.

​Bezwzględnie (!) nie używamy alkoholu podczas pływania i nie rozmawiamy o polityce 🙂

co zabrać na rejs i podstawy etykiety jachtowej
znajdziesz pod tym linkiem

składka burtowa
oprócz kosztu rejsu​ załoga składa się na koszty wspólne które przeznaczamy na: żywność ​(​żywimy się z założenia na jachcie, jest pełna kuchnia lodówka itd… ale oczywiście nie jest to obligatoryjne, restauracje też są …niemal wszędzie, pomogę w ustaleniu jadłospisu i samym gotowaniu 😉  – jeśli ktoś nie wierzy w swoje siły w tym względzie), opłaty portowe, paliwo do jachtu, ubezpieczenie, ubezpieczenie jachtu, sprzątanie po rejsie, zezwolenie na żeglugę (transit-log), jeśli zdecydujemy to i silnik do pontonu – sam ponton z wiosłami jest w cenie czarteru​.

z kasy jachtowej opłacamy:
– wyżywienie
– ubezpieczenie kaucji (dzięki czemu kaucja wynosi 100€ zamiast 450€)
– opłaty portowe
– opłaty odpraw celno-paszportowych
– paliwo
– silnik zaburtowy
– końcowe sprzątanie
– inne koszty wspólne o których zdecyduje załoga

kaucja
dotyczy ew. uszkodzeń jachtu, zakładamy że jeśli ktoś utopi np. bosak albo zniszczy się coś na jachcie, to koszt takiej usterki jest kosztem wspólnym i po potrąceniu przez armatora równowartości szkody – resztę zwróconą dzielimy równo)

inne

 • ubezpieczenie: indywidualnie lub mogę w tym pomóc (uwaga nie wszystkie ubezpieczenia zawierają w sobie koszty ew. ratownictwa) koszt ok. 100 zł za tydzień
 • zostanie wyznaczona osoba która będzie trzymała i rozlicza kasę wspólną
 • jeśli ktoś jest wegetarianinem lub jest na coś uczulony, proszę o zgłoszenie tego

Jednostka

katamaran Astréa 42 / Fountaine Pajot

prod. 2022

To najnowsze dziecko uznanej stoczni Fountaine Pajot. To, co nazywamy wspólnotą, ma miejsce wtedy, gdy zachowuje się właściwą równowagę między bliskością innych a poszanowaniem własnej prywatności. Ta subtelna harmonia jest duszą rejsowego katamaranu Astréa 42. Pomiędzy sterówką a strefami mieszkalnymi lub relaksacyjnymi na świeżym powietrzu, od dachu do kokpitu, istnieje możliwość interakcji emocjonalnych dzięki nieograniczonej swobodzie ruchów.

Rejs katamaranem to same zalety, ogromna przestrzeń, brak przechyłów i dużo większa stabilność niż jednkadłubowego jachtu – to pływający luksusowy apartament dla max. 12 osób (4 dwuosobowe kajuty z łazienkami i prysznicami oraz 2 pojedyncze tzw. skipperskie).

W szczególności na Karaibach gdzie często na wyspach brak infrastruktury jak również samych portów, możliwość podejścia do brzegu przy długich wypłyceniach dużo bliżej niż normalnym jachtem stanowi ogromną zaletę.

Podstawowe dane

 • Długość: 12.58
 • Szerokość: 7.20
 • Zanurzenie: 1.25
 • Zbiornik paliwa: 470l
 • Zbiornik wody: 700l
 • Kajuty / koje: 4+2 / 8+2+2
 • WC / łazienki: 4
 • Rok budowy: 2022

comfort and navigation:

 • WATERMAKER !
 • Hot water
 • CD /MP3 player
 • Barbecue (on request)
 • Fridge: Electric
 • Fridge capacity: 130 L
 • Converter 230 V
 • Snorkeling gears (on request)
 • Cockpit speakers
 • Lazy bag
 • Main sail : full batten
 • Genoa: roller
 • GPS plotter
 • Sounder
 • Wind speed
 • Autopilot
 • VHF
 • Anemometer
 • Dinghy
 • Bimini hard top
 • Deck shower
 • Cockpit cushions
 • Electric windlass
 • Davits
 • Solar pannels

skontaktuj się z nami

zadzwoń: +48 733 710 608
lub napisz: sailskipperpl@gmail.com

Subskrybuj

aby jako pierwszy otrzymywać informacje o naszych nowych oferach i promocjach. Obiecujemy, że nie będziemy cię niepokoić częściej niż raz na kilka tygodni! :)

Dziękujemy za subskrypcję!